Najdu uhynulého ptáka nebo netopýra s kroužkem?

Můžete kontaktovat nás (viz kontaktní údaje na našem webu) nebo Kroužkovací stanici Národního muzea Praha, Hornoměcholupská 34, 102 00 Praha 10 Hostivař, tel. 271961256, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

K nálezu si prosím poznačte, příp. zašlete tyto údaje: datum nálezu, druh zvířete (pokud jde určit), lokalita nálezu (okres, obec, optimálně souřadnice), okolnosti nálezu (např. uhynulý na silnici, poraněný v objektu, vysílený na poli apod.)

Najdu uhynulé zvíře bez kroužku, vysílačky, jiné značky apod.

Záleží, o jaký druh se jedná. Pokud je podezření, že zvíře mohlo být nemocné (např. liška obecná), kontaktujte některou Státní veterinární správu nebo příp. Státní veterinární ústav ve vašem regionu. Pokud se jedná o vzácnější nebo zvláště chráněný druh, předete uhynulého jedince do příslušného okresního muzea ve vašem regionu. Pokud se jedná o běžný druh, je optimální variantou rovněž jeho předání do nejbližšího okresního muzea ve vašem regionu, pokud je to pro vás schůdné.

Najdu živé vypadlé mládě ptáka z hnízda - pěvce (vrabec, špaček, sýkora apod.), holuba apod.?

Optimální řešení je mládě ponechat na místě nálezu a umístit jej na vyvýšené místo (např. na strom, zídku, stříšku apod.) z důvodu ochrany před predátory (např. kočkou domácí). Rodiče o mláděti vědí a budou jej dále krmit. Nemusíte se bát mládě uchopit, ptáci mají špatný čich a tak vaši pachovou stopu necítí. Jen je třeba mládě brát ohleduplně, s citem a nemačkat jej.

Najdu živé mládě sovy nebo dravce mimo hnízdo?

Zde je situace složitější. Je možné mládě, podobně jako výše, ponechat na místě nálezu a umístit jej na vyvýšené místo (např. na strom, zídku, stříšku apod.) z důvodu ochrany před predátory (např. kočkou domácí). Ovšem jedním z důvodů, proč mládě mohlo z hnízda vypadnout, může být nedostatek potravy, což se dá rozpoznat podle kondice mláděte - jeho hmotnosti a množství tuku na prsní kosti. Je-li mládě vyhladovělé, jeho ponechání na místě nálezu znamená pro něj jistou smrt. Rodiče totiž mládě již nekrmí, neboť nemají dostatek potravy pro ostatní (většinou starší) mláďata. Pokud si nejste jisti, zda se mláděti daří dobře a je v dobré kondici, je vhodnější zavolat odborníka nebo kontaktovat některou ze záchranných stanic ve vašem regionu - viz odkaz níže. Případně můžete kontaktovat i nás.

Najdu poraněného živočicha?

Kontaktujte některou ze záchranných stanic pro handicapované živočichy ve vašem regionu, případně můžete kontaktovat i nás.

 

Národní síť záchranných stanic pro handicapované živočichy